Zayıflama İlaçları

0
562

Fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli yollar deneniyor. Kimi eşinin , dostunun veya herhangi bir yerden bulduğu diyeti uyguluyor , kimi aşırı spor yaparak harcadığı enerjiyi artırmak suretiyle kilo vermeye çalışıyor ,kimi de daha kolay olması sebebiyle zayıflama ilaçlarını kullanmayı tercih ediyor .
Kullanılan ilaçların bir kısmı eczanelerden reçete ile satılırken bir kısmı da doğal ürün adı altında aktarlarda satılabiliyor. Kullanılacak ilacın etkileri iyice incelenmelidir. Vücuttaki işlevi nedir , kimlerin kullanması uygundur , bir yan etkisi var mıdır ?

Bunların yanında ister doğal olsun ister kimyasal mutlaka her ilacın az da olsa bir yan etkisi vardır. kilo verelim derken sağlığınızdan da olabilirsiniz. Her yıl doğal ilaç adı altında piyasaya sürülen bir çok ilaç görüyoruz ve ne yazık ki bazen bu ilaçların kontrolsüzce kullanılması sonucu ölümler gerçekleşiyor. Bu kadar ağır olmasa da başka tablolarla da karşılaşabiliyoruz . Çarpıntı , baş dönmesi , halsizlik , saç dökülmeleri , hastalıklara karşı dirençte azalma vs. Amaç nedir ? kilo vermek . Bu nedenle bu tür bir ilacı kullanmak isteyen herkes mutlaka önce bir uzmana danışmalıdır. Etki mekanizmasını öğrenmelidir , yan etkilerini iyi değerlendirmelidir , ondan sonra ilacı kullanıp kullanmamaya karar verilmelidir. Şunu bilmek gerekir. Hangi ilaç olursa olsun diyet yapmadan sonuç vermesi mümkün değildir. Kilo vermeye karar veren bir kişi önce beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmeye kararlı olmalıdır.

Bununla birlikte günlük aldığı kaloriyi bir miktar düşürmelidir. Bunlara ek olarak yürüyüş , bisiklet , yüzme gibi metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmaya yardımcı olan egzersizler yapılırsa kilo vermemek için hiçbir sebep kalmaz. Tabi başka sağlık sorunlarınız yoksa… Bunları yaparken yaşınız , boyunuz , sahip olduğunuz kilonuz , hastalık durumunuz da önemlidir. Doğru beslenme alışkanlıklarını sadece diyet döneminde değil sonrasında da uygulamak gerekir. Sonuçta kilo alımına neden olan beslenme alışkanlıkları kalıcı olarak terk edilmelidir . Hem sağlığı korumak hem de verilen kiloların geri almamak için yapılmalıdır . aksi takdirde bu alışkanlıklar değiştirilmezse tekrar kilo alınabilir. Bu alışkanlıklara birkaç örnek verilebilir . gece geç saatlerde yemek yemek yada gece uykudan uyanıp yemek yemek bunlardan biridir bu alışkanlığı olan herkes kilo alabilir. Yada uzun saat aralıklarıyla yemek yemek. Bu tabloyu en çok ev hanımlarında ve yoğun çalışanlarda görmekteyiz. Metabolizma hızını düşürdüğü için kilo alımı kolaylaşabilir. Daha kısa aralıklarla beslenmek , beslenme içeriğini değiştirmek ilk adım olmalıdır .

Eğer kendi başınıza tüm bunların altından kalkamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir diyet uzmanına başvurmalısınız. Zayıflama ilaçları da gerekirse son çare olmalıdır ve bir hekim tarafından verilmelidir…

Sağlıklı günler dileklerimle…

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

CEVAP VER