Ve Balık Sezonu Açıldı !

0
387

Av yasağı bitti ve balıkçılar denize açıldı. Kışı heyecanla bekleme sebeplerinden biridir balıklar . Taze taze yenir. Sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu herkes bilir. İyi bir protein kaynağıdır. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden zengindir. Bu nedenle kalp hastalıklarına karşı önemli bir koruyucudur. İçersindeki vitaminler bakımından da zengindir . A , B 2 , B 6 , B12 , Biyotin vitamini ve kalsiyum , iyot , demir , fosfor , çinko gibi mineraller içerir . Besleyici değeri çok yüksektir . Tüm bu özelliklerinden dolayı balığın bu mevsimde haftada en az bir kez tüketilmesi gerekir. Daha ideal oran ise haftada 3 tür .

Balıkların tazeliği de besleyici değeri bakımından önemlidir. Bu nedenle balık alışverişi yaparken bazı özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Yüzeyi nemli ve parlak.
Temiz koku.
Kuru noktaları ve renk değişimleri olmamalı.
Parlak gözler.
Kırmızı veya pembe solungaçlar.
Eti diri olmalıdır .
Bu özellikler balığın tazeliği açısından önemli göstergelerdir.
Son yıllarda tartışılan önemli bir konu hangi balıkların yenmesi gerektiğidir. Bu özellikle hamile kadınlar ve çocuklar açısından büyük önem taşır . Denizlerin kirlenmesiyle birlikte suyun derinlerinde ağır metaller birikmeye başlar . toksik maddelerin başında kurşun , kadminyum ve civa geliyor . Bu sularda yaşayan balıkların sağlık açısından risk oluşturabileceği biliniyor. Zehirlenme başta olmak üzere üreme bozuklukları , DNA ve kromozomlarda bozulma , öğrenme bozuklukları gibi ciddi etkileri olabilir . bunun dışında kısa vadede ishal , bulantı , kusma , şiddetli baş ağrıları gibi etkiler görülebilir. Bu nedenle de hamile kadınlar ve çocuklar bu konuda dikkatli olmalıdır .
Derin sularda en riskli olan deniz ürünü midyedir. Ağır metalleri tutma kapasitesi yüksektir . Bunun dışında mezgit , levrek , lüfer , barbunya , kefal ve kalkan derin su balıklarıdır. Aslında bu balıkların besleyici değerleri çok yüksektir ancak hangi denizden avlandığı önemlidir. Temiz denizlerdeki bu balıklar rahatlıkla tüketilebilir. Risk almadan balık yenmek isteniyorsa da yüzey balıkları tercih edilmelidir. Hamsi , istavrit , palamut , uskumru bu balıklardır . tazeliğine dikkat edilerek çok rahat tüketilebilir .
Bunların dışında ton balığı ve somon balığı diğer besleyici özelliklerinin yanında folik asitten zengindir. Hamile anneler için önemlidir. Ancak yine bu balıkların hangi denizlerden geldiği sormadan alınmamalıdır .
Balık hazırlanırken de bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Buğulama , ızgara , fırın gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kızartmada balıklar tüm vitamini kaybeder. Bu nedenle uzun pişirmemek önemlidir. Balık yerken yanında taze hazırlanmış bol salata yenmelidir. Yanında çorba veya tahıllı ekmekle çok sağlıklı ve çok besleyici bir öğün oluşturmuş olursunuz.

Hazır balık sezonu açılmışken tadını çıkarmak lazım , afiyet olsun…
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

CEVAP VER