Ramazanda Diyet Yapmanın Kolaylıkları ve Zorlukları

0
613

Ramazanda kişiler genelde aç kaldıkları için kilo verdiklerini zannederler. Ancak yanlış bir düşünüştür çünkü yeme düzeni tamamen akşam saatlerine kaymaktadır. Özellikle ramazan aylarında hazırlanan sofralar daha geniş çaplıdır ve daha fazla yemeye sebep olurlar. Ayrıca beslenme düzeni de tamamen yanlış yöne kayar. Kalıcı şekilde olursa daha da kilo alımına sebep olur. Yüksek lifli beslenildiği takdirde daha erken doyulacağı için kalori değeri yüksek gıdalardan uzak durulacaktır.

Kolesterol sorunu olanlar ramazan ayında daha dikkatli beslenmek zorundadırlar. Genelde beslenme alışkanlığı daha yağlı ve ağır bir şekle döner . Bu da kişinin kolesterolünün yükselmesine neden olur. Kişiler özellikle bu dönemde lifli beslenerek barsaktan kolesterolün atımına yardımcı olabilirler. Ancak bu tek başına yeterli olmaz. Mutlaka kolesterolü düşük , lif değeri yüksek bir diyet uygulamalıdır.

Diabetik hastalar ramazan döneminde beslenmelerine bir kat daha dikkat etmek zorundadırlar. Özellikle de insülin yada ilaç kullanan kişiler bu konuya bir kat daha özen göstermelidir. Çünkü yanlış beslenmeleri kan şekerlerinin çok fazla yükselmesine ve ya azalmasına neden olabilir. Bu nedenle lifli ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Az ve sık beslenilmelidir ve her öğünde karbonhidrat ve protein birarada olmalıdır. Lifli beslenmek kişinin kan şekerindeki ani iniş –çıkışları engeller.

Hipertansiyonu olan kişiler ani yemekle mideye yüklendiklerinde aynı zorlanma damarlarda da olacağından tansiyonda ani çıkışlar olabilir. Bunları engellemek için çok fazla yüklenmeden az ve sık beslenmelidir. Yüksek lifli beslenildiğinde açlık sorunu yaşanmadığından çok fazla yeme ihtiyacı doğmayacaktır. Tansiyonda da çok fazla iniş-çıkış gözlenmeyecektir.

Hiçbir problemi olmadan sadece kilo korumak isteyen kişilerde ramazanda beslenmelerine dikkat etmelidirler. Ramazan kilo almak için en kolay dönemdir. Bu nedenle az sık aynı zamanda kalorisi düşük yiyecekler yemek daha uygundur. Yüksek lifli ürünler acıkma hissini kaldıracağı için yemeklere saldırı olmayacaktır ve dolayısıyla daha az yenecektir , kolay doyulacatır.

Ramazan ayında gün boyunca yemek yemeyiz ve akşam olduğunda son saniyeler bize saat gibi gelir ve orucumuzu açtığımızda bir anda bütün yemekleri midemize indirmek isyteriz. Oysaki yaptığımız nekadar yanlıştır. Gün boyunca yavaşlayan metabolizma akşam yağ depolayabilmek için sizin yemek yemenizi bekler. Aslında çözüm çok zor değil. Ramazanda kilo almak yerine otacı’nın ürünlerinden oluşan dengeli bir diyet programi ile kilo bile verebilirisiniz. Midenizde suyla birleştiğinde şişerek tokluk sağlayan yüksek lifli otacı diet life plus kullanmak bile işinizi çok kolaylaştırır.

Şeker hastasısınız ve oruç tutuyorsunuz, gündüz boş kalan mideden kan şekerinizi düşüşünü engellemek için hiçbir çaba gösteremiyor. Peki ya akşam ne oluyor, bu defa da zavallı insülin yediğiniz hangi yemeğin kanda şekere dönüşmesini engelleyebilsin. İşte bu dengesizlik bu ayda vücudumuzu halsiz bırakıyor ve yoruyor. Peki çözüm ne, kan şekerinin ayarlanmasında gerekli olan yeterli lifi sağlayan dengeli bir programla çok ramazanı çok rahat geçirebilirsiniz.

Kolesterol probleminiz mi var? Ramazanda etli yemekler daha mı cazip geliyor? Neden yediğiniz halde kan kollesterolünüz düşük kalmasın. Bunun için yapacağınız şey çok kolay bizi arayarak yüksek lifli düşük kollesterollü diyet programı istemek.

Hazımsızlık çekmek zordur, bir de buna peklik eklenirse herşey daha da zor olur. Ramazan ayında bir öğünde çok fazla yemek ve az su içmek hazımsızlığı ve arkasından da pekliğe neden olur. Bunun çözümü ise yeterli lif içeren ölçülü bir öğün almaktır. Bu da otacı’nın ramazana özel dengeli öğün programlarıyla çok kolaydır.

Oruç tutarken gün içinde açlık mı hissediyorsunuz? Gece yemek yemek zor geldiği için az yiyip mi yatıyorsunuz? O zaman siz otacı’nın ürünleriyle hiç tanışmamışsınız. Yüksek lifli bu ürünler 1 kase çorba veya yoğurt ile birlikte tüketildiğinde gün boyu sizi tok tutabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

CEVAP VER