Hamilelikte Yüksek Tansiyon

0
586

Bir kadının hamile kalmadan önceki tansiyon yüksekliği ile hamilelikle beraber ortaya çıkan tansiyon yüksekliği durumu birbirinden farklıdır . Hamilelikte yüksek tansiyon tehlikelidir.

Yüksek tansiyon hamilelikten önce de olabileceği gibi hamileliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve hamilelik bittikten sonra da kaybolabilir. Hamilelikte yüksek tansiyon dediğimiz ‘Preeklempsi’, genelde hamileliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar . Erken dönemde yakalandığında tedavisi mümkün olan, geç dönemde ise annenin ve bebeğin hayatına malolabilen ciddi bir hastalıktır. Preeklempsi’nin nedeni tam olarak bilinmediğinden, hamilelik öncesinde yüksek tansiyon gelişimini tahmin etme ya da önleyici bir yöntem yoktur. Tanı konduktan sonra tedavi önemlidir. Bu dönemde hekim uygun ilaç tedavilerini verecektir. Bunun dışında anne adayının beslenmesinde dikkat edeceği önemli noktalar vardır.

Tuz , hipertansiyon ile birebir ilişkilidir. Beslenmemizde aldığımız tuzu iyi kontrol etmek gerekir. Aslında vücudun sofra tuzuna hiç ihtiyacı yoktur. Sadece damak tadımız için tuzu isteriz. Bu nedenle mümkün olduğu kadar tuz kullanılmamalıdır. Eğer tansiyon çok yüksek seyrediyorsa tuz tamamen kısıtlanmalıdır. Hafif yükseklikler söz konusu ise o zaman yemekler tuzsuz ekmek normal tuzlu olabilir. Gereğinden fazla tuz tüketimi anne adayının ödemini ( vücutta su toplanması) de arttırdığından tuzu sınırlamak gerekir.
Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum kaynakları ( süt , yoğurt , peynir , ayran , cacık vs. ) yeterli miktarda alındığında tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenler hamile annenin ihtiyacı olan 2-3 bardak süt veya yoğurtla birlikte 2-3 dilim peynir ( ortalama 60-90 gr. ) tüketmesi yeterlidir.

Her gün sebze-meyve tüketiminden 1 porsiyon fazladan yemek tansiyona bağlı gelişecek felçlerin oluşmasını engeller . bu nedenle ana öğünlerden sebze ve salatalar , ara öğünlerden de meyveler eksik edilmemelidir. Sebzeler ve meyveler mümkün olduğu kadar taze ve mevsiminde tercih edilmelidir.
Yemekler hazırlanırken kullanılan yağ miktarları ve içeriği yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcıdır. Bu nedenle tereyağı , kuyrukyağı , içyağı , hayvansal margarin gibi yağlar beslenmede hiç yer almamalıdır. Etlerde bulunan beyaz görünen yağlar da tüketilmemelidir. Bunun yerine bitkisel kaynaklı yağlar tercih edilmelidir. Bu yağlar arasında en uygunları soya yağı , ayçiçek yağı , mısırözü yağıdır. Zeytinyağı ve fındıkyağı gibi bir miktar katı yağ içeren yağlar sınırlı kullanılmalı ve pişirme işleminden geçirilmemelidir.

Alkol , hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Hem gebelik hem de tansiyon kullanıma engeldir.
Gereğinden fazla kilo alımı hipertansiyonu tetikler. Bu nedenle gebeliğinde hipertansiyon tanısını almış anne adayları kilo alımlarında çok kontrollü olmalıdırlar. Sahip oldukları kiloya bağlı olarak doğru bir kilo alım programı belirlenmeli. Beslenme programında hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçları doğru karşılanmalı ama gereğinden fazla yağ alımı da engellenmelidir. Genellikle hamileliğin ortalarına doğru tanı konduğu için sonrasında alınacak hızlı kilolar bebek ve anne için riskli olacaktır.
Annenin kilosuna ve tansiyon durumuna uygun bir egzersiz programı tansiyonun yükselmesini önleyebilir. Ancak kendi kendine yapılacak egzersizler risklidir , tansiyonda ani yükselişlere neden olabilir. Egzersiz esnasında nabız kontrolü yapılmalıdır.

Tanı konduktan sonra alınacak önlemlerle hipertansiyon korkutucu bir hastalık olmaktan çıkacaktır. Beslenme , egzersiz ve ilaç kullanımı doğru programlanırsa gayet sağlıklı bir hamilelik geçirilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

CEVAP VER