Hamilelikte Kilo Alımı

0
668

Her ne kadar ortalama olarak alınması gereken kilo 9 – 14 kg. kadar olmalıdır dense de hamile kalan annenin alması gereken kilo annenin o an ki kilosuyla çok bağlantılıdır.

•Anne eğer normal kilolu ise o zaman hamileliğin ilk 3 ayında toplam 1 kilo alması yeterlidir. Aslında hiç kilo almayabilir. Özellikle bulantı ve kusma fazla ise bazen kilo kayıpları bile gözlemlenebiliyor. Kilo kaybı çok ise mutlaka müdahale edilmelidir. Kilo kayıpları direnci düşüreceğinden bebek düşüklerine neden olabilir . Hamile kaldığını öğrenen anne adayı doğru beslenme endişesi ile hızlı kilo alabilir. O nedenle bilinçli bir şekilde ilerlemek hem annenin hem de bebeğin sağlığı bakımından önemlidir.

•Annenin kilosu olması gerekenden düşükse bebeğin sağlığı bakımından riskli olabilir. Çok düşük kilolu bireylerde bebek düşükleri daha fazla görülmektedir. Bu nedenle düşük kiloda hamile kalan anne hemen doğru beslenme tablosuna geçip sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışmalıdır. Kilo alma endişesi ile yanlış ve sağlıksız , vitaminsiz besinler tüketilmemelidir. Tüketilen besinlerin besin değerleri yüksek olursa yetersiz olan vücut depoları doldurulabilir. Hamilelik boyunca hem az olan kilo tamamlanmalı hem de bu dönemde alması gereken ideal kilo alınmalıdır.

•Anne adayı çok kilolu ise o zaman hamilelik boyunca çok dikkat edilmelidir. Alınması gereken kilo idealin alt sınırında tutulmalıdır. Kilo alımına neden olan beslenme şeklinden vazgeçilmelidir. Alınan her besinin vücutta bir işlevi ve yararı olmalıdır. Gereğinden fazla kilo alınırsa doğum zorlaşabileceği doğum sonrası annenin vermesi gereken kilolar bazen depresyon nedeni olabilir.
Her sağlıklı olması gereken birey gibi kilo korumak veya ideal kilolarla hamileliği sonlandırmak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla veya yanlış beslenmek bebek için hiçbir kazanç sağlamaz . sadece anneye zarar verir . hekimin annenin hamileliğine uygun gördüğü egzersiz şekli mutlaka uygulanmalıdır. Bu sağlıklı kilo alımı için önemli . ayrıca ödemi ( vücudun su toplanmasını ) engelleyeceği için gereksiz tartı artışlarına neden olmaz. Kilo almamak için çok yorucu ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Bebeğin sağlığı korunmalıdır . egzersiz seçimi de anne adayının yaşına , kilosuna , günlük fiziksel aktivitesine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka hekime danışılarak yapılacak egzersize karar verilmelidir.

Gereğinden fazla kilo alımları sadece doğum ve doğum sonrasını etkilemez. Aynı zamanda birçok hastalık için de davetiye çıkarır . diabet ( şeker hastalığı ) ve hipertansiyon ( yüksek tansiyon ) bunların başında gelir. Bu riskler de mutlaka göz önünde bulundurularak bir beslenme programına karar verilmelidir.

Tüm bunları düşününce insanın yapması gerekenler gözünde çok büyüyebilir. Ancak unutmamalıdır ki bu öneriler aslında genel sağlık kurallarıdır. Sadece bebeğimizi değil kendimizi de her türlü riskten korumuş oluruz. Bu nedenle sık ama düzenli beslenmek , vitamin ve mineral değeri olan yiyecekler seçmek , düzenli sıvı tüketmek ( tabi sağlıklı olanlarını ) , uygun egzersizler yapmak gerekir. Hamilelik döneminde her yerden farklı bilgiler öğrenilebilir. Ancak uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bazen tamamen iyi niyetli olan bu öneriler bebek kayıplarına bile neden olabilir. Bu nedenle doğruluğundan emin olunan bilgiler kullanılmalıdır. Belki daha da önemlisi eğer bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız daha öncesinden bilgilenip , hatta gerekli hazırlıklar yapılırsa bahsedilen tüm riskler elenmiş olacaktır . elinize bebeğinizi aldığınızda ona yardım edebilmek için ne kadar iyi ve sağlıklı olmanız gerektiğinizi göreceksiniz…

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

CEVAP VER