Bebek Beslenmesi ve Zeytinyağı

0
796

Bebeklerin beslenmesinde en temel besin anne sütüdür . Bebeğin sindirimine uygundur ve aynı zamanda büyüme ve gelişmesi için tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu nedenlerden dolayı ilk 6 ay temel besindir. Ancak 6 aydan sonra bebekler büyüdüğü için anne sütü tek başına yeterli olmamakta. Yavaş yavaş ek besinlere geçiş yapılmalıdır . Sindirim sistemi yeni besinlerle ilk defa tanışacağı için de seçilen her besin çok önemlidir. Alerjen riski düşük ve bebeğin sindirimine uygun olmalıdır . Bu nedenle önce meyvelerden başlanır ( elma gibi ) , ardından evde mayalanmış yoğurt ( sindirimi kolay olduğundan ) ve sonra da sebzelere geçiş yapılmalıdır . Bebeğe hazırlanan sebze ve çorbalara 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı mutlaka eklenmelidir. Bu hem bebeğin enerjisi hem de içersindeki yağ asitleri için gereklidir. Zeytinyağını kullanırken en önemli nokta yüksek ısıya maruz bırakılmamasıdır. Bu nedenle sebze ya da çorbanın altı kapatıldıktan sonra üzerine yağ eklenmelidir ve pişirilmemelidir.

Neden Zeytinyağı ?

Yağ içeriğine bakıldığında zeytinyağı tekli doymamış yağ asidinden zengindir . Oleik asit içerir . Bu yağ asidi damar sağlığı için önemlidir. Damar sertleşmelerini önlediği gibi kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır . Bebeklerde henüz böyle bir sorun gelişmez ancak damar sağlığını korumak için en uygun yağ zeytinyağıdır . diğer bir yandan kuvvetli bir antioksidandır . Kansere karşı korur. 0-1 yaş sağlık zeminini oturtmak bakımından önemlidir. Bunu bir inşaatın temeli gibi düşünmek gerekir. Bundan dolayı da bebeğin beslenmesi en ideal şekilde olmalıdır . bunların dışında bazen bebeklerde kabızlık problemi yaşanabilir. Zeytinyağı yine bu sorun için en iyi alternatiftir . Besinlerle birlikte alınan yağ sadece enerji verip sindirimi kolaylaştırmaz , aynı zamanda yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanımı için de gereklidir. A , D , E , K vitaminleri yağda erir ve vücutta kullanılmaları için çok az da olsa yağa ihtiyaç vardır . Örneğin bebeğe havuç suyu verildiğinde içersindeki A vitamini yeterince emilemez. Bu havuç suyu yemekle veriliyorsa o zaman yemekteki yağ havuç suyundaki A vitaminin emilimi için yeterlidir. Ancak havuç suyu ara öğün olarak tek başına veriliyorsa o zaman içersine 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenmelidir. Hem sindirimi kolaylaştırır hem de A vitamini vücutta daha kolay aktif hale geçer . Bu örnekler A vitamini içeren kayısı , brokoli , kabak , ıspanak , sarımsak , kırmızı biber , hayvan karaciğeri için de geçerlidir.

D vitamini çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynar . Kemik ve dişlerin gelişmesi için de gereklidir. Kasları korur . En önemli etkilerinde bir tanesi de bağışıklığı güçlendirmesidir. Bu olumlu etkileri için besin olarak bebeklere yumurta sarısı , balık ve zeytinyağı verilmelidir. Alınan D vitaminin tümü aktif değildir. Aktifleşmesi için de güneş ışığına ihtiyaç vardır. Haftada üç kez 10-15 dakika kadar bebeklerin elleri , ayakları ve yüzü güneş ışığı ile temas etmelidir. Günün erken saatleri veya akşam 16.00 dan sonrası güneş ışığı için uygundur .
E vitaminin en önemli etkilerinden bir tanesi bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmesidir . Onları hastalıklara karşı korur. Göz sağlığı için de gereklidir . bebeklerin yiyebileceği besinlerden yeşil yapraklı sebzeler ( 8. Aydan sonra verilmelidir ) , zeytinyağı ve diğer sıvı yağlar , yumurtadır.
K vitamini kemiklerin oluşumu için gereklidir. Bebeklerin ve çocukların enfeksiyonlara karşı direncini arttırır . yine bebeklerin tüketebileceği besinler arasında yumurta sarısı , yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller ( 8. Aydan sonra ) vardır.

Yukarıdaki vitaminler bebeklerin büyüme ve gelişmesi bakımından önem taşır ancak doğru hazırlanmaları önemlidir. Çok uzun süre pişirilmemesi gerekir . En önemli püf noktası da zeytinyağının en son eklenmesidir.
Zeytinyağının piyasada pek çok çeşidi vardır. Bebekler için en uygun olan asitliği 0.3-0.5 arasında değişen sızma zeytinyağıdır . Emin olunan bir markanın zeytinyağını da kullanmak önemlidir.
Bebek ve çocukların doğru beslenmeleri uzun hayatları boyunca önemlidir. Bu dönemde doğru beslenen bebekler ileriki yaşlarında kronik hastalıklara daha az yakalanırlar ve büyüme-gelişmeleri de tam olur . Tüm bu nedenlerden dolayı da 1 yaşına kadar hazır , katkılı hiçbir besin verilmemelidir. Ayrıca şeker ve tuz beslenmeden tamamen uzak tutulmalıdır . Doğru pişirme yöntemleriyle de maksimum fayda sağlanabilir.
Unutmayın ki bebeğinize yapacağınız en büyük iyilik onu doğru beslenmek ve huzurlu , mutlu bir ortam sağlamaktır.
Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle…

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Deniz Şafak

TEILEN
Önceki İçerikYaz Mevsiminde Beslenme

CEVAP VER